Bilgisayar Formatlamak , Bilgisayara format atmak . Format atmak yada formatlamak kelimesi, biçimlendirme anlamına geliyor. Dolayısı ile formatlanmış bir bilgisayar , aslında diski biçimlendirilmiş ve  bırakılmış oluyor. Ancak bu şekilde müşteriye teslim edilemeyeceği için , birde  disk biçimlendirilmesi yapılan bilgisayara yeni  bir işletim sitemi windows 10 windows 8 windows 7 lerden biri kuruluyor. Dolayısı ile anlatmak istediğim şu ;  tek başına  format lamak yada  format atmak kelimesi , yeni bir işletim sistemi kurulduğu anlamınma gelmiyor. Dolayı ile İşletim sistemi kurulumu demek daha doğru geliyor bize ... 

                            Birçoklarına göre işletim sistemi kurulumu işlemi , ''cd yi tak o kendi kendine ilerliyor'' şeklide dir. Hatta buna istinaden bazı bilgisayar tamircileri bile bu prensiple ilerle ve  cok düşük rakamlara işletim sitemi kurarlar. 40 dakikada kurulan işletim sisteminden de kimseye hayır gelmez.  bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurduktan sonra disk bölünmez programlar kurulmaz en önemnlisi lisanslama yapılmaz yedeklemeler alınmaz . sadece dvd yada usb takılıp istenilen işletim sistemi kurulur ve mevzu burda biter. Cihazın güncelleme alması bile beklenmez. 

Türkiye'nin teknik servis noktasında ise bu durum bariz farklıdır. 

Peki biz bu işletim sistemi kurulumunu nasıl gercekleştiriyoruz ?  İşletim sistemi kurulumu için gelen  cihazınız önce bir göz kontrolünden gecer. kırık catlak patlak kontrolü yaplır ve müşteri bilgilendirilir. Sonrasında , cihaz işletim sistemi kurulmadan komple sökülüp dağıtılır. İster laptop ister Masaüstü ( desktop ) biglisayar olsun farketmez. Format öncesi mutlaka ama mutlaka cihazın sökümü bakımı temizliği termal lenmesi fan ve sogutucu gurubun yıkanması işlemleri istisnasız yapılır. Bu sırada cihazınızda arızalı yada arızaya dönebilecek komponentler belirlenip yenisi ile değiştirilir. kırık soket var ise yenisi ile değiştirilir. En son cihazınız toplanır ve işletim sistemi kurulumu yapılır.  İşletim sistemi kurulduktan sonra lisanslanır ve yardımcı programlar , driver lar tek tek kurulur. sonra cihaz bir gün boyunca internete bağlı ve açık kalacak şekilde , güncelleme almaya bırakılır. Cihaz size teslim  edilmeden önce tüm testleri yapılır ve  Cihazın durumundan eminsek cihaz size ücretsiz kargo ile yollanır. 

Her  işletim sistemi için gelen cihaza , az önce anlatığımız  işlemler istisnsız olarak uygulanır .Peki sadece format atmak daha karlı değilmi ?  Elbette cihaza sadece işletim sistemi kurmak ve teslim etmek daha karlı .Düşünsenize , toplam 1 saat gibi bir sürede 100-200 her ne ise alıp işi bitirmiş oluyorsunuz. Ancaak Bakın burası cok önemli. İşletim sistemi kurulan yada ser visimize gelen cihazlar yada bir cok servise giden cihazların hemen hepsi yorgun cihazlar. Öyleki ; adam cihazı almış, alalı 2 yıl olmuş ve o   laptop yada masaüstü bilgisayar bir kere bile bakıma girmemiş. özellkle bakıma gönderilmemiş. zaman içinde cihazın usb soketlerinden biri arızalnamış ama müşteri bunun farkında değil yada ne biliyim zaman içinde kulaklık soketi bozulmuş ama müşteri bunun farkında değil. İşte  size can  alıcı nokta. Örnek vermek  gerekirse ,  kulaklık soketi bozuk bir cihaz  servisimizce işletim sistemi kurldukdan ve teslim edildikten sonra müşteri  şunu diyebiliyor' ''usta bunun kulaklık soketi de kırıkmış , size verirken böyle deildi'' işte müşteri ile polemiğe girmekten se , biz bize emanet edilen cihazı  son derece sağlıklı ve kusursuz bir şekilde teslim edelim istiyoruz. istiyoruz ki müşteri bize asla ''usta bu cihaz sizde böyle oldu , size gelmeden burası böyle değildi'' demesin . 

Sonuc itibarı ile bir işletim sitemi kurulumu 40 dakika ortalama iken , bizim MR kapsamında  yaptığımız komle  bakım ve temzilik dahil işlemin süresi bir kac saat ! 

 

         

                    Düşünülenin aksine , Windows yada Android işletim sistemi kurmak öyle sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir.  Günümüzde Wİndow işletim sistemi dvd ler hatta usb aparatları geliştirilmiş  olup  , son kullanıcının da evinde işyerinde Windows işletim sistemi kuabilmesi sağlanmıştır. Buna rağmen , işletim sistemi kurulumu yaparken bir çok zorluklar birçok karşımıza cıkmakta. Dolayısı ile  kurulum CD sini eline alıp , başarılı bir şekilde kurulum gercekleştiren şanslı bazı kişiler ( kendi branşları olmamasına ) rağmen  İşletim sistemi kurmayı meslek edinmişlerdir. Düşünsenize mahallenizdeki bakkal , sucu tüpcü berber gibi bazı esnaf arkadşlar 10 tl ye 20 tl ye format atıyorlar. Elektrikciler elektronikciler 10 tl ye 20 tl ye format atıyorlar. Böyle bir esnafa cihazınızı götürüp format attırırmısınız diye sorduğmuzda , bir cok arkadşımız malesef ki "evet 20 lira cok uygun atsınlar tabii " diyorlar. Peki  format atmak bilindiği  gibi sadece cd yi tak yarım saat içinde kurulum taamam  mı demek ? .  Kesinlikle böyle birşey söz konusu değil tabiikide. Hele hele günümüzde yeni cıkan bilgisayarlarda formatlama işlemi epey zorlaşmıştır. Zaten bir cok yeni nesil bilgisayar size format atma izni vermez , sadece klavye tuşlarından bazılarına  dokunarak Recovery yani bilgisayarın ilk haline geri dönmesi işlemini yaparsınız ki bu da ayrı bir dertttir . Bilgisayarınıza yeni bir işletin sistemini 10 15 liraya kurabildiğini idda eden bir yere cihazınızı götürdüğünüzde , bu arkadaşlar cihazınıza yüksek ihtimalle recovery  yaparlar. Bazısı işi biraz biliyordur işletim sistemini kurmaya kalkışır . SOnuc itibarı ile o arkadaştan aldığınız cihazınız büyük olasılıkla bir kac güm yada bir kac hafta içinde Lİnsans sorunu yaşar , mavi ekrana düşer , acılırken siyah ekran da kalır, bircok medya dosyasını oynatmaz , oyunlara giremessiniz , sürekli sizden güncelleme ister vs vs vs... Bunlar tabi amatör ellerde kurulum sonrası siz müşterilerin yaşayabileceği olası olan sorunlar. Birde daha kötü sü var! Kurulum sırasında eğer cihazınız amatör ellerde ise, kurulum bir yerde durduğunda yada hata verdiğinde  bu arkadaş ilerleyemez ve size "ya bunun cipi bozuk bunu at sen çöpe" diyerek masumane bir yalan söyler. Yada kuruluma hiç gecemez vs vs ... Az önce bahsettiğim gibi  Bircok insan tarafından cok kolay zannedilen İşletim sistemi kurulumu aslında risklerle doludur...

  • cihazın harddiski bozuk olabilir
  • cd room u bozuk olabilir
  • ram ler den biri yada bir kacı bozuk olabilir
  • chipset gercekten sorunlu  olabilir
  • usb portlar bozuk olabilir
  • kurulum sonrsı yüklediğiniz driver lar cihazınızla uyuşmayabilir
  • kurulum sonrası yüklediğiniz driver lar cihazınıza kalıcı zararlar verebilir

                                Yukarıda saydığımız olasılıklar cihazınza format atarken yada attıktan sonra başınıza gelebilir ve bu  hiç iç acıcı bir durum olmaz. Yukarıda anlatılan sorunlarla ilgili tam teşekküllü uzman bir servis sizi bilgilendirebilir ve durumun önüne gecebilir. Ancak amatör olarak bu işi yaptığnı düşünen kimseler bu durumu kestiremeyecekleri için  tabiri caiz ise cihazın ellerinde kalması  gibi bir risk  vardır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Bir Teknik Servisten Daha fazlası ! Söktakçı değil , Tamirci bir bilgisayar servisi ... Türkiye'nin Teknik Servis Noktası ! Bir Yıla kadar garanti Türkiyenin Her yerine Kargo ! Her Bütçeye uygun Bilgisayar ! Telefon ve WhatsApp Desteği 7/24 Kesintisiz Destek ! Ücretsiz Arıza Tespiti Web tasarımı ve desteği Ücretsiz Teknoloji Danışmanlığı !... Türk Teknik Servis .... Uzman Destek...!!

COOK YAKINDA  TRAKYA NIN EN BÜYÜK TEKONOLOJİ MERKEZİ OLARAK  KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDECEĞİZ 

#TEMMUZU BEKLEYİN   

-HABERİNİZ OLSUN İSTEDİK-SİZİN İÇİN DOPDOLU AVANTAJLAR !

ALTERNATİF 

  Yukarıdaki resmlerin üzerine tıkayarak detaylı bilgi alabilirsiniz 

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz ?

Türkiye de   teknik servislerin hemen hemen hepsi , garantili hizmet verir ( yada garantili hizmet verdiğini iddia eder) ancak bu garanti siz  servisin kapısından cıktığnız anda sona erer. DKC Bilgisayar da bu durum daha farklıdır.  Türkiye de , en uzun süreli hizmet garantisi veren firmalar arasındayız. Normal şartlarda bu tip onarımlarda garanti süresi 15 gün ile 3 ay arasındayken , biz DKC bilgisayar olarak 1 yıla kadar  işçilik garantisi vermekteyiz. 

ister teknik serivismizin müşterisi olun ister olmayın her durumda , whatsap hattımız her türlü teknik sorularınız için 7/24 sizlerin hizmetinizde , whatsap üzerinde oluşturduğumuz guruplar sizleri beklemekte . Bi nevii  gönüllü teknik danışmanınızız aslında , hemde ücretsiz :) 

Arızalı ürününüz sizden bize, bizden size gelene  kadar , birlikte takibini yapıyoruz. kargo aşamasında onarım aşamasında test aşamasında sizleri sürekli bilgilendiriyoruz   devamını oku 


 

|KURUMSAL||TEKNİK SERVİS||KAMPANYALAR||BLOG||DKC MARKET||SORUN GİDERME||ÇÖZÜM ORTAKLIĞIMIZ||MÜŞTERİ DENEYİMLERİ|


ARNAVUTKÖY BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ATAŞEHİR BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ AVCILAR BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BAĞCILAR BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BAHÇELİEVLER BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BAKIRKÖY BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BAŞAKŞEHİR BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BAYRAMPAŞA BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BEŞİKTAŞ BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BEYLİKDÜZÜ BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BEYOĞLU BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BÜYÜKÇEKMECE BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ BEYKOZ BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ  ÇEKMEKÖY BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ESENLER BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ESENYURT BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ EYÜP BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ FATİH BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ GAZİOSMANPAŞA BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ GÜNGÖREN BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ KADIKÖY BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ KAĞITHANE BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ KARTAL BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ KÜÇÜKÇEKMECE BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ MALTEPE BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ PENDİK BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ SANCAKTEPE BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ SARIYER BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ SİLİVRİ BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ SULTANBEYLİ BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ SULTANGAZİ BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ŞİLE BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ŞİŞLİ BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ TUZLA BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ÜSKÜDAR BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ÜMRANİYE BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ZEYTİNBURNU BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ Bilgisayar tamiri servisi - laptop tamiri servisi - cep telefonu teknik servisi - ipad tamir servisi - monittör teknik servisi -tablet tamri servisi-anakart tamiri - güc kaynağı tamiri -ekran kartı tamiri -anadolu yakası teknik servis avrupa yakası teknik servis istanbul teknik servis ankara  tamir servisi -izmir teknik servis -bursa tamir servisi -antalya tamir servisi   asus yetkili servis -toshiba yetkili servis-casper yetkili servis -hp yetkili servis -casper yetkili servis -exper  yetkili servis - moonster yetkili servis- istanbul tamir servisi  -pendik bilgisayarcı #bilgisayar #teknik #servis #laptop #notebook #netbook  #monitör  #tablet  #ipad  #monitör #tamir #casper #asus  #toshiba  #lanovo  #exper #grundig #moonster #hppavilion #samsung #web tasarım #google #üstsıra #sosyal medya #seo #adwords #facebook #twiter #instagram #webdesing #tasarım #html #html5 #java #javascript #youtube 

Şuan Sitemizde Aktif olanlar